Fakty i mity na temat elektrycznego ogrzewania podłogow

150x110

„Na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego panuje wiele mitów, m.in. że jest to rozwiązanie drogie, awaria wymaga zerwania całej podłogi, a montaż jest możliwy tylko pod terakotą.” – mówi Zbigniew Gałązka, Manager Produktu DEVI. „Jako producent takich systemów, chcemy dostarczyć klientom rzetelnej wiedzy niezbędnej do wyboru optymalnego systemu ogrzewania domu.” – dodaje.

ZDROWIE

MIT
Ogrzewanie podłogowe jest szkodliwe dla zdrowia

FAKT
Ogrzewanie podłogowe jest obojętne dla zdrowia. Kable czy maty grzejne umieszczone bezpośrednio pod podłogą zapewniają odpowiednią temperaturę w całym pomieszczeniu. Ponadto po ciepłej podłodze chętniej chodzimy boso. A chodzenie boso, szczególnie po twardym podłożu, jest zdrowe – szczególnie dla dzieci. Stopy kompleksowo koordynują wówczas pracę całego ciała. Pośrednio wpływa to na strukturę i uwapnienie kości, co jest bardzo ważne w okresie wzrastania.

MIT
Efekt "ciężkich”, opuchniętych nóg

FAKT
Takie odczucie może wystąpić jedynie w przypadku zbyt wysokiej temperatury. Ogrzewanie podłogowe jest obojętne dla zdrowia i pozwala uzyskać najlepszą dla zdrowia cyrkulację powietrza oraz optymalną temperaturę pomieszczeń.

MIT
Zwiększenie ilości kurzu

FAKT
Powolny ruch powietrza nie podrywa kurzu. W przypadku prawidłowo wykonanej instalacji i ustawianiu optymalnej temperatury, nie występuje cyrkulacja powietrza, bakterii, alergenów. Zachowana jest przy tym odpowiednia wilgotność powietrza. Kurz nie jest unoszony w górę, przez co system jest odpowiedni nawet dla alergików.

Zdaniem eksperta:
"Chodzenie boso, szczególnie po twardym, mobilnym podłożu, wymaga pełnego uruchomienia potencjalnych możliwości ruchowych stóp i całego ciała. Poprawia to równowagę i samopoczucie, rozładowuje napięcia emocjonalne. Pewną barierą ograniczającą chęć do korzystania z chodzenia boso, są utrwalone zmiany strukturalne stóp i zaburzenia naczynioruchowe, którym towarzyszą tzw. "zimne stopy". Ale w tych przypadkach podgrzewane podłogi wydają się być doskonałą pomocą." - mówi dr Halina Szczytnicka, specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy.


EKSPLOATACJA

MIT
Ogrzewanie podłogowe jest trudne do regulacji

FAKT
System ogrzewania podłogowego jest bardzo łatwy w obsłudze. Może być sterowany na dwa sposoby: oddzielnym termostatem w każdym pomieszczeniu lub za pomocą jednego urządzenia składającego się z centralnie umieszczonego panelu głównego, używanego do sterowania czujnikami i termostatami w całym domu. Panel sterujący jest czytelny i przyjazny dla użytkownika. Łatwy w obsłudze system centralnej kontroli oszczędza energię dzięki możliwości ustawienia optymalnej temperatury. Działa zgodnie z indywidualnie ustawionym programatorem.

MIT
Ogrzewanie podłogowe jest drogie

FAKT
Wodny system ogrzewania podłogowego jest o 52% droższy od elektrycznego systemu grzewczego, natomiast tradycyjny system grzejnikowy o 34% droższy od elektrycznego systemu grzewczego. Średnią temperaturę w pokoju można obniżyć precyzyjnie, nawet o 1-2°C. Oznacza to, że straty energii można zmniejszyć o 10-20%, co jest korzystne nie tylko ze względu na koszty, ale również na ekologię. Koszty zakupu systemów są najniższe spośród wszystkich systemów. Koszty zakupu systemów i ich eksploatacji wyrównują się po 10 latach.

MIT
Tylko na zimę

FAKT
Ogrzewanie podłogowe może być stosowane o każdej porze roku, co jest szczególnie istotne podczas chłodniejszych dni nawet latem. Jak również system ten zapewnia nam komfort podczas upalnych dni, kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, a terakota bardzo zimna.

MIT
Działa tylko do wysokości 1 metra

FAKT
Rozkład temperatury w całym pomieszczeniu jest zbliżony do idealnego. Temperatura przy podłodze jest nieco wyższa niż pod sufitem. Dzięki temu odczuwamy przyjemne ciepło w nogi, a nie jest nam gorąco w głowę.


MONTAŻ

MIT
Skomplikowany montaż

FAKT
Maty grzejne to rozwiązanie, które można łatwo zamontować zarówno w nowym pomieszczeniu, jak i na starej podłodze. Bez względu na rodzaj podłogi, pod którą montujemy system, czas montażu jest taki sam.

MIT
Ogrzewanie podłogowe może być stosowane wyłącznie w łazienkach

FAKT
Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być stosowane we wszystkich pomieszczeniach (np. sypialni, kuchni, przedpokoju) oraz we wszystkich typach budynków:
• istniejące domy,
• nowopowstałe domy,
• mieszkania w blokach,
• budynki remontowane,
• budynki użyteczności publicznej (np. przedszkola).

MIT
Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest możliwa tylko pod terakotą

FAKT
Ogrzewanie podłogowe można zainstalować pod wieloma rodzajami podłóg, m.in.:
• parkietem,
• podłogą z płytek ceramicznych,
• pokrytą kamieniem naturalnym,
• podłogą z lastryka,
• podłogą z klepki,
• wyłożoną laminatem,
• pokrytą linoleum,
• wyłożoną wykładziną dywanową.
System ten nie zajmuje miejsca, co sprawia, że zyskuje się przestrzeń, którą można dowolnie zaaranżować.

MIT
Awaria to konieczność zerwania całej podłogi

FAKT
Nie trzeba zrywać całej podłogi. Uszkodzenie lokalizuje się punktowo (co do centymetra), skuwa tylko jedną płytkę i naprawia. Kable grzejne są trwałe, posiadają gwarancję i oprócz przekaźnika w termostacie nie ma w systemie ogrzewania innych wymiennych części jak pompy, zawory, kompresory, przez co system jest praktycznie bezobsługowy.




Efekt zimnej podłogi
W domach i mieszkaniach, gdzie materiały zastosowane do wykończenia i izolacji podłóg nie gwarantują jej ciepła, może wystąpić tzw. „efekt zimnej podłogi”. Stosowane we wnętrzach systemy grzejnikowe doprowadzają ciepło na wysokość głowy skąd przemieszcza się ono na wysokość sufitu, gdzie pozostaje do momentu schłodzenia. Schłodzone powietrze następnie opada w dół, co powoduje uczucie zimnego przeciągu w okolicach stóp.

Swoboda aranżacji wnętrz
Ogrzewanie podłogowe DEVI zapewnia całkowitą swobodę aranżacji wnętrz. Pozwala też na obniżenie średniej temperatury o 2˚C bez odczuwalnego spadku odczucia ciepła, dzięki czemu są one oszczędne.

Chodzenie boso a zdrowie
„Właściwości anatomiczne i funkcje ruchowe stóp gwarantują bezpieczne przenoszenie ciała, amortyzację, reakcje na zmiany podłoża, kierunku i prędkości ruchu. Chodzenie na co dzień
w twardym obuwiu, zwłaszcza na wysokim obcasie i z wąskimi noskami, pozbawia stopy dopływu powietrza. Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i więzadła, wpływa relaksująco na stopy, koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców.” – mówi dr Halina Szczytnicka, specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy.

Badanie „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków”*
Jak pokazały wyniki badania „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków”, 42,5% Polaków zadeklarowało, że zimna podłoga przeszkadza im w chodzeniu boso po domu. Bezpieczną dla zdrowia domownika temperaturę i wilgotność powietrza zapewnia elektryczne ogrzewanie podłogowe. Instalując elektryczne ogrzewanie podłogowe, pozbywamy się nie tylko nieprzyjemnego uczucia, jakim jest fizjologiczne zjawisko ziębnięcia stóp, lecz także zapewniamy sobie komfort.

*Badanie „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków – przeprowadzone przez PBS DGA dla marki DEVI w maju 2010 roku